Podchody

2024/05/06

Uczniowie Naszej szkoły z okazji Dnia Ziemi uczestniczyli w zabawie terenowej Podchody "Zadbaj o klimat". Dzieci wraz z opiekunami pokonywały trasę zabawy terenowej wykonując zadania dotyczące, między innymi: segregacji odpadów, haseł i piosenek ekologicznych, rekordów polskich zwierząt, odnawialnych źródeł energii, itp. 

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone od 1970 roku, które odbywa się 22 kwietnia i ma celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. Polska dołączyła do obchodów Dnia Ziemi w 1990 roku. Tego dnia organizowane są liczne akcje, które mają za zadanie zachęcić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę.

W tym roku tematem Dnia Ziemi 2024 jest „ Planeta kontra tworzywa sztuczne ”. W ramach tego tematu dążymy do zmniejszenia uzależnienia od plastiku i uczynienia ziemi wolnej od plastiku. Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym: dbają o środowisko, nie krzywdzą zwierząt, nie niszczą roślin, segregują odpady,nie marnują wody.  Ludzie produkują mnóstwo odpadów, zanieczyszczają środowisko i zapominają o tym, że Ziemia nie jest tylko ich domem. 

Co możemy zrobić dla Ziemi?
  1. Dbaj o rośliny. Nie zrywaj gatunków roślin będących pod ochroną, nie łam gałęzi drzew. Rośliny w ogrodzie możesz podlewać   wodą zebraną podczas opadów deszczu. 
  2. Korzystaj z ekologicznego transportu. Zamień auto na rower lub wybierz spacer. Jeżeli masz do pokonania większy dystans,  wybierz komunikację zbiorową (np. autobus lub pociąg). 
  3. Segreguj odpady. Wyrzucaj odpady do odpowiednich kontenerów, dzięki temu zostaną ponownie wykorzystane. Nie          zaśmiecaj  środowiska, a zużyte baterie oddawaj do punktów, które prowadzą ich zbiórkę. 
  4. Oszczędzaj energię. Wyłączaj urządzenia, jeżeli z nich nie korzystasz, nie zostawiaj ładowarki w kontakcie i wyłączaj światło  w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. 
  5. Oszczędzaj wodę. Podczas mycia zębów zakręcaj kran i korzystaj z kubeczka. Zamiast długiej kąpieli w pełnej wannie,          wybierz prysznic. Jeżeli zauważysz, kapiącą wodę - dokręć kran. 
  6. Dbaj o zwierzęta. Dokarmiaj zwierzęta podczas mroźnej zimy. Podczas pobytu w lesie nie hałasuj, ponieważ może to spłoszyć zwierzęta. Jeżeli znajdziesz ranne zwierzę - powiadom o tym odpowiednie służby. 
  7. Oszczędzaj papier. Rób notatki po obu stronach kartki i nie drukuj stron, których nie wykorzystasz. Pamiętaj, że drzewa, z których produkuje się papier, wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. 
Monika Kornacka