Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

Kształtowanie się granicy polsko-niemieckiej w świetle dokumentów z 1919 roku (cz. 2)

2019/07/11

 Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. Dokumenty i materiaÅ‚y, t. I, red. R. Bierzanek i J. KukuÅ‚ka, Warszawa 1965 [fragmenty]

Dok. nr 56

19 marca 1919 r., PoznaÅ„, Projekt ukÅ‚adu miÄ™dzy KomisjÄ… MiÄ™dzysojuszniczÄ… a DelegacjÄ… NiemieckÄ…, s. 427–428 [fragmenty].

I. Stosownie do art. 1 UkÅ‚adu Rozejmowego podpisanego 16 lutego 1919 r. przez przedstawicieli Naczelnego Dowództwa MiÄ™dzysojuszniczego i przez przedstawicieli Naczelnego Dowództwa Niemieckiego – należy zaprzestać wszelkich dziaÅ‚aÅ„ wojennych miÄ™dzy Niemcami a Polakami w PoznaÅ„skiem oraz we wszystkich okrÄ™gach.

II. W celu wykonania tego postanowienia rozejmu ustala siÄ™ dla wojsk niemieckich i polskich w PoznaÅ„skiem liniÄ™, która zbliża siÄ™ do możliwie najbardziej ustalonej linii frontu; zabrania siÄ™ wymienionym wojsko przekraczania tej linii nawet przez pojedyncze patrole.

            Linia, której nie wolno przekraczać wojskom niemieckim przebiegać bÄ™dzie w ogólnych zarysach […] przez nastÄ™pujÄ…ce punkty: […] NakÅ‚o (Nakel), WyciÄ…g (Birkenbruch), Margonin, Podanin, MirosÅ‚aw, BiaÅ‚a [k. Trzcianki – A.S.] (Behle), Zofiewo (Sophienberg), WieleÅ„ (Filehne), CheÅ‚st (Neuteich), Zatom Nowy (Neuzattum), GÅ‚ażewo (Glasberg), BÅ‚aki (Blake), ZbÄ…szyÅ„ (Bentschen) […].

            Linia, której wojskom polskim przekraczać nie wolno, przebiegać bÄ™dzie w ogólnych zarysach przez nastÄ™pujÄ…ce punkty: […] Rynarzewo (Netzwald), Paterek (Brueckenkopf), Kowalewko (Schmiedeberg), Lipiny (Lipin), Strzelecki Gaj (Deutschendorf), Walkowice (Walkowitz), Czarnków (Czarnikau), Wrzeszczyna (Wreschin), MiaÅ‚y (Miala), Zatom Stary (Alt-Zattum), Grudna, Stefanowo, Kopanica (Kopnitz), Kaszczor (Altkloster) […].

            Wszystkie miejscowoÅ›ci i wszystkie punkty, które sÅ‚użą do ustalenia obu wymienionych linii, należy traktować jako leżące w obrÄ™bie tych linii. W szczególnoÅ›ci gdy chodzi o miejscowoÅ›ci, strony je zajmujÄ…ce mogÄ… wysuwać patrole nie dalej jak na kraniec zwrócony do przeciwnika, nie przekraczajÄ…c jednak granicy osiedla. Pas terytorium, jaki znajduje siÄ™ miÄ™dzy obu liniami, których nie wolno przekraczać wojskom polskim i niemieckim, należy uważać za strefÄ™ neutralnÄ…, to znaczy, że żaden oddziaÅ‚ niemieckich ani polskich wojsk nie ma prawa wkroczenia na ten obszar. […]

Dok. nr 64

27 maja 1919 r., Paryż,  Pismo delegacji powiatu wieleÅ„skiego do Konferencji Pokojowej z proÅ›bÄ… o włączenie do Polski, s. 443–446.

             Dowiedziawszy siÄ™, czytajÄ…c Traktat Pokojowy, że caÅ‚y nasz okrÄ™g zostaÅ‚ pozostawiony Niemcom, oÅ›wiadczamy w imieniu ludnoÅ›ci tego okrÄ™gu wieleÅ„skiego (Filehne) co nastÄ™puje:

Powiat wieleÅ„ski graniczy z BrandenburgiÄ…. Rzeka Noteć (Netze) dzieli go na dwie części. Część póÅ‚nocna jest zamieszkana przez ludność niemieckÄ…, osiedlonÄ… tam po zajÄ™ciu tego okrÄ™gu w r. 1772 przez Fryderyka Wielkiego, króla pruskiego. Część poÅ‚udniowa pow. wieleÅ„skiego pozostaÅ‚a natomiast zupeÅ‚nie polskÄ…. Miasto WieleÅ„, którego niemieckość jest sztuczna, stanowi wyjÄ…tek. Miasto, w którym spotyka siÄ™ liczne nazwiska polskie, byÅ‚o oÅ›rodkiem majÄ…tku WieleÅ„, dawnej posiadÅ‚oÅ›ci ks[iążąt] Sapiehów, których przodek Kostka sprowadzaÅ‚ z Mazowsza wÅ‚oÅ›cian Mazurów, którzy dotychczas jÄ… zamieszkujÄ…. Zwarta ich masa zajmuje 17 wsi, stanowiÄ…cych jeden blok, żadna z tych wsi nie może być uznana za czysto niemieckÄ….

Ta część południowa pow. wieleńskiego jest zasadniczo polska i przejęta uczuciami patriotycznymi.

Oto dowody polskoÅ›ci tego okrÄ™gu, wyliczenie kolejne wsi z liczbÄ… w nich Polaków i Niemców:

Nazwa wsi

Polacy

Niemcy

Brzezno

40

-

Penckowo

[PÄ™ckowo – A.S.]

1700

5

Kaminuch

[Kamiennik – A.S.]

350

40

Drawsko

2600

200

Miały

480

90

Mężyk

100

-

Bórko

[Rosko – A.S.]

1788

210

Marianowo

[Marylin – A.S.]

250

5

Piłka

1000

150

Chełst

200

200

Wrzeszczyna

750

50

Drawski Młyn

38

12

Zawada

30

1

Biankowo

50

5

Juryń

[JaryÅ„ – A.S.]

60

15

Biała

385

15

W sumie

90%

10 618

10%

2500

Wieleń Miasto

1500

2500

 

Lista powyższa jest uÅ‚ożona na podstawie danych zebranych przez niemieckich komisarzy policji, którzy dane te zmieniali na naszÄ… niekorzyść. Być może, że w czasie wojny ich sÅ‚użba statystyczna nie jest już tak dokÅ‚adna. Niemniej przeto mogÄ… zachodzić tylko nieznaczne różnice. W każdym razie nie ma wiÄ™cej niż 10% Niemców mieszkajÄ…cych na wsi, podczas gdy procent Polaków dochodzi do 90%.

PolskoÅ›ci mieszkaÅ„ców powiatu dowodzÄ… prócz tego fakty nastÄ™pujÄ…ce:

Skoro tylko rewolucja wybuchła w Niemczech wszyscy młodzieńcy i mężczyźni żonaci będący w wieku wojskowym wstąpili do wojska polskiego. Obecnie, po trudnych i długich bojach, wojska polskie zajmują już 7 z wymienionych powyżej 17 wsi. Zdobycie pozostałych zostało niestety powstrzymane przez ustanowienie linii demarkacyjnej przez Sprzymierzonych. Gdyby to nie było nastąpiło, obecnie cała część południowa pow. wieleńskiego, czysto polska, byłaby na pewno w naszych rękach.

Nie liczÄ…c ochotników, wiÄ™cej niż 2 tys. Polaków z pow. wieleÅ„skiego jest obecnie pod broniÄ… i walczy na różnych frontach Polski.

CaÅ‚a ludność pow. wieleÅ„skiego podpisaÅ‚a naszÄ… pożyczkÄ™ wojennÄ…, przywożąc do najbliższych banków polskich wozami, w nocy caÅ‚e cetnary zebranych monet srebrnych oraz tysiÄ…ce monet zÅ‚otych. W ten sposób ofiary na Skarb Narodowy wyrażajÄ… siÄ™ w tysiÄ…cach. Dowodu na to jakie sÄ… zasoby i liczba ludnoÅ›ci polskiej dostarcza Bank Ludowy (polski) w Wieleniu, który by przecież nie mógÅ‚ siÄ™ byÅ‚ utrzymać, gdyby liczyÅ‚ na Niemców. Bank ten dysponuje milionami, które mogÅ‚y być w nim zÅ‚ożone tylko przez 12 tys. mieszkaÅ„ców miasta i wsi okolicznych.

Wybory przeprowadzone w listopadzie do sejmiku powiatowego dowodzÄ… także polskoÅ›ci tego okrÄ™gu. Odbyto w powiecie 12 wieców i wszÄ™dzie, i zawsze sala byÅ‚a peÅ‚na, gdyż ludność chciaÅ‚a zamanifestować w ten sposób uczucia narodowe.

Dalszym dowodem poÅ›rednim na to, iż Niemcy sami znajÄ… przewagÄ™ elementu polskiego w części poÅ‚udniowej pow. wieleÅ„skiego, byÅ‚o wydalenie z części póÅ‚nocnej powiatu — niemieckiej — caÅ‚ej ludnoÅ›ci robotniczej polskiej, która pracowaÅ‚a w domenach rzÄ…dowych pruskich, i wice versa, lekarz (Niemiec) z PiÅ‚ki (Schneidemuehlchen — część poÅ‚udniowa) wyjechaÅ‚ do Brandenburgii; dyrektor szkoÅ‚y wyjechaÅ‚ do Chojnic (Konitz) w Prusach Zachodnich, również jak i 2 nauczyciele i 2 nauczycielki Niemki z Drawska i Penckowa, wszyscy opuÅ›cili swe stanowiska w tym przekonaniu, że ich rola w Polsce jest skoÅ„czona, bo zgodnie z zasadami Wilsonowskimi o decydowaniu wolnym narodów o swym losie część poÅ‚udniowa pow. wieleÅ„skiego, jako zamieszkana przez zwartÄ… ludność polskÄ…, powinna byÅ‚a na pewno należeć do Polski.

Przerażenie, jakie opanowało od kilku dni całą ludność tego okręgu na samą myśl tym, że może ona być oddzielona od Polski, dowodzi jej przywiązania do Matki-Ojczyzny.

Ludność ta gruntownie religijna, jest również przywiÄ…zana do swej ziemi, jak do swoich koÅ›cioÅ‚ów, cmentarzy i kaplic, które zaÅ‚ożyÅ‚a na swój koszt, nie baczÄ…c na ciężary utrzymania ich.

Jak już byÅ‚o powiedziane powyżej, pod wzglÄ™dem terytorialnym jest ona doskonale oddzielona od ludnoÅ›ci niemieckiej przez granicÄ™ naturalnÄ… Noteci. Po cóż wiÄ™c narzucać granice sztuczne?

SÄ…dzimy, że caÅ‚oksztaÅ‚t faktów powyżej przedstawionych i bÄ™dÄ…cych dowodem usposobieÅ„ polskich ludnoÅ›ci, o którÄ… chodzi, powinien być wystarczajÄ…cy, by nie pozwolić na oddzielenie tej ludnoÅ›ci od pnia rodzinnego. Skoro granica zostaÅ‚a wykreÅ›lona tylko w gÅ‚ównych liniach, jest wszelka możność zmian w czasie rozgraniczenia na miejscu. Ludność polska pow. wieleÅ„skiego ma nadziejÄ™, że Mocarstwa Sprzymierzone, które staraÅ‚y siÄ™ od poczÄ…tku o pomyÅ›lność wszystkich narodów po wojnie, zechcÄ… również w tym poszczególnym wypadku wziąć w rachubÄ™ wierność poÅ‚udniowej części pow. wieleÅ„skiego dla Polski. Popieramy naszÄ… proÅ›bÄ™ licznymi podpisami.

[…]

Kazimierz Brownsford

v-prezes ZwiÄ…zków Rolniczych powiatu wieleÅ„skiego

Józef Pielatowski

proboszcz parafii Piłka (Schneidemuehlchen)

Leon Halida [Malida – A.S.]

gospodarz we wsi Pomokowo [PÄ™ckowo – A.S.]