Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

Patron

Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919

Pod koniec 1918 roku Polacy w zaborze pruskim przygotowywali siÄ™ do pokojowego przejÄ™cia wÅ‚adzy z rÄ…k niemieckich i wÅ‚Ä…czenia Wielkopolski, Pomorza NadwiÅ›laÅ„skiego i Górnego ÅšlÄ…ska do odradzajÄ…cego siÄ™ paÅ„stwa polskiego. Niepewny byÅ‚ jednak los ziem pogranicznych, w tym powiatu wieleÅ„skiego, zamieszkanych przez znacznÄ… liczbÄ™ Niemców. Wybuch powstania w Poznaniu (27 grudnia 1918 r.), usztywnienie postawy wÅ‚adz niemieckich i skoncentrowanie w Wieleniu silnych oddziaÅ‚ów wojskowych spowodowaÅ‚o caÅ‚kowite odsuniÄ™cie miejscowych Polaków od wpÅ‚ywu na losy  WieleÅ„szczyzny. MÅ‚odzi polscy patrioci z Wielenia, Wrzeszczyny, Mężyka i BiaÅ‚ej podjÄ™li decyzjÄ™ o ucieczce na wschód, na tereny kontrolowane przez polskich powstaÅ„ców (Czarnków, Gulcz i Rosko). Inny kierunek wybrali mieszkaÅ„cy MiaÅ‚ów, PiÅ‚ki, PÄ™ckowa, Drawska i CheÅ‚stu. PrzedzierajÄ…c siÄ™ przez PuszczÄ™ NoteckÄ… doÅ‚Ä…czyli do oddziaÅ‚ów formowanych we Wronkach i Sierakowie. 

IskrÄ™ powstaÅ„czÄ… na ziemiÄ™ wieleÅ„skÄ… jako pierwsi przynieÅ›li czÅ‚onkowie drużyn zbrojnych z sÄ…siedniego powiatu szamotulskiego. W dniu 6 stycznia 1919 r. polski oddziaÅ‚ z Wronek opanowaÅ‚ dworzec kolejowy w MiaÅ‚ach (wg ówczesnego niemieckiego nazewnictwa: Mialla) wraz z przylegajÄ…cÄ… doÅ„ miejscowoÅ›ciÄ…. Wydarzenia te wspominaÅ‚ po latach, uczestnik akcji, pochodzÄ…cy z PiÅ‚ki Szczepan GraÅ›: 

Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje oddelegowanie 25 żoÅ‚nierzy do MiaÅ‚ów, gdzie podobno mieli przybyć Niemcy na rabunek. Na czele tej ekipy stal sierżant Wujec z Wielenia. ByÅ‚ on znany z bojowoÅ›ci, doskonaÅ‚ej taktyki przeprowadzania walk i wyczucia wojskowego. ZbliżyliÅ›my siÄ™ do MiaÅ‚ów. Cisza. Tu i ówdzie szczekaÅ‚y psy. Posterunki zwiadowcze stwierdziÅ‚y, że wieÅ› jest wolna od Niemców. WystawiliÅ›my mimo to posterunki przed wsiÄ…, od strony Drawskiego MÅ‚yna. Nagle zaczęły padać pojedyncze strzaÅ‚y, które stawaÅ‚y siÄ™ coraz czÄ™stsze. Po chwili od strony drogi prowadzÄ…cej do Wielenia zaczÄ™li atakować Niemcy. Otworzyli również ogieÅ„, strzelanina przybraÅ‚a na sile. Niemcy chcieli za wszelkÄ… cenÄ™ zdobyć dworzec kolejowy i miejscowy tartak. Zaczęło brakować nam amunicji. StrzelaliÅ›my coraz rzadziej. Niemcy atakowali ze wÅ›ciekÅ‚oÅ›ciÄ…. Dwóch kawalerzystów (uÅ‚anów) na koniach przejechaÅ‚o przez tor kolejowy. Ci pokazali siÄ™ Niemcom z daleka, robiÄ…c okrężne przejażdżki wokóÅ‚ maÅ‚ego pagórka. Niemcy, jak siÄ™ później okazaÅ‚o meldowali o pojawieniu siÄ™ szwadronu uÅ‚anów. Braki amunicji uzupeÅ‚nialiÅ›my okrzykiem „Niech żyje!" OddaliÅ›my ostatnie strzaÅ‚y. Sytuacja stawaÅ‚a siÄ™ beznadziejna. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu Niemcy zaczÄ™li w popÅ‚ochu uciekać w kierunku Wielenia, zabierajÄ…c ze sobÄ… kilku zabitych i rannych.. Informacje te otrzymaliÅ›my potem od wywiadowcy Daniela z MiaÅ‚ów i innych osób. Niemcy obawiali siÄ™ okrążenia i to byÅ‚o gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… ich ucieczki Wspomniany Daniel wraz z kierownikiem poczty Nowakiem byli naszymi wspóÅ‚pracownikami, mimo wykonywania swych zawodowych obowiÄ…zków. PodążyliÅ›my za uciekajÄ…cymi Niemcami. Po drodze zdobyliÅ›my część porzuconej przez uciekajÄ…cych broni Po wykonaniu rozkazu wycofaliÅ›my siÄ™ wzdÅ‚uż toru kolejowego do Mokrza, gdzie nocowaliÅ›my w szkole. Po poÅ‚udniu udaliÅ›my siÄ™ do Wronek.

Kolejnymi uczestnikami rajdu na MiaÅ‚y byli: Jan Rzepa, jak siÄ™ po latach okazaÅ‚o, najdÅ‚użej żyjÄ…cy powstaniec wielkopolski (zm. w 2005 r.) oraz Jan Korpys, którego potomkowie żyjÄ… do dziÅ› we wskazanej miejscowoÅ›ci. Zdobycie MiaÅ‚ów byÅ‚o elementem zabezpieczania nadwarciaÅ„skich miejscowoÅ›ci przed niemieckim atakiem z póÅ‚nocy oraz kolejnym etapem stopniowego przejmowania kontroli nad liniÄ… kolejowÄ… PoznaÅ„ – Krzyż – Szczecin, majÄ…cÄ… duże znaczenie dla odradzajÄ…cego siÄ™ paÅ„stwa polskiego. Od tego czasu sÅ‚abo zamieszkane tereny ciÄ…gnÄ…ce siÄ™ od Jeziora BiaÅ‚ego, przez Mokrz aż do podsierakowskiego Marianowa patrolowali żoÅ‚nierze z oddziaÅ‚ów wielkopolskich stacjonujÄ…cych we Wronkach i Chojnie. Ich przeciwnikiem byÅ‚y garnizony niemieckie w Krzyżu i Wieleniu, które doraźnie kontrolowaÅ‚y miejscowoÅ›ci na poÅ‚udnie od Noteci. 

Kolejne potyczki w okolicach MiaÅ‚ów datowane sÄ… na przeÅ‚om kwietnia i maja 1919 r.  W komunikacie Dowództwa GÅ‚ównego w Poznaniu z dnia 28 kwietnia napisano: "Dwa silne ataki niemieckie na stacjÄ™ MiaÅ‚Ä™ zÅ‚amaÅ‚a nasza zaÅ‚oga ogniem. Nieprzyjaciel poniósÅ‚ ciężkie straty" ("Dziennik PoznaÅ„ski", 29 kwietnia 1919, nr 99). W nocy z 5 na 6 maja "PomiÄ™dzy MiaÅ‚Ä… a Marjanowem [Marylinem] odrzucono patrol niemiecki, przyczem zdobyto 1 kulomiot i amunicjÄ™. Przed póÅ‚nocÄ… zaatakowaÅ‚ pociÄ…g pancerny stacjÄ™ <<MiaÅ‚a>> ostzreliwujÄ…c jÄ… artylerjÄ…. Zmuszono go do ucieczki. O 2.  w nocy powtórzyÅ‚ siÄ™ atak pociÄ…gu pancernego. UderzyÅ‚y też dwie kompanje piechoty. Atak zaÅ‚amaÅ‚ siÄ™ ponownie w naszym ogniu ("Kurier PoznaÅ„ski", 7 maja 1919 r., nr 105). 

Do ochotniczych oddziaÅ‚ów powstaÅ„czych, a później regularnej Armii Wielkopolskiej, wstÄ…piÅ‚o wielu mÅ‚odych mieszkaÅ„ców MiaÅ‚ów, Mężyka i BiaÅ‚ej, czÄ™sto blisko ze sobÄ… spokrewnionych, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w walkach na froncie póÅ‚nocnym i froncie zachodnim. W drugiej poÅ‚owie stycznia 1919 r. w ramach poboru zaczÄ™to tworzyć regularne jednostki wojskowe. MieszkaÅ„cy miejscowoÅ›ci w Puszczy Noteckiej, którzy trafili do powiatów szamotulskiego i miÄ™dzychodzkiego zostali wcieleni do PuÅ‚ków Strzelców Wielkopolskich (2. [56.] i 7.[61.]), podlegajÄ…cych Dowództwu Grupy Zachodniej. Walczyli pod Kolnem, KamionnÄ…, Zatomiem Starym i Nowym, w okolicach Trzciela i ZbÄ…szynia, a także kontrolowali pas leÅ›ny od Wronek do MiaÅ‚ów. Natomiast powstaÅ„cy sÅ‚użący poczÄ…tkowo w ochotniczych oddziaÅ‚ach w powiecie czarnkowskim znaleźli siÄ™ ostatecznie w szeregach 9. (67.) PuÅ‚ku Strzelców Wielkopolskich. Ich szlak bojowy wiódÅ‚ przez Czarnków, Chodzież, WrzeszczynÄ™, Rosko, Romanowo i Rynarzewo.

PeÅ‚en wykaz uczestników Powstania Wielkopolskiego zwiÄ…zanych z MiaÅ‚ami, Mężykiem i BiaÅ‚Ä… znajduje siÄ™ w opracowaniach dostÄ™pnych pod adresami:

1) http://spmialy.pl/news,583,wykaz-powstancow-wielkopolskich-i-zolnierzy-regularnej-armii-wielkopolskiej-zwiazanych-z-mialami--biala-i-mezykiem-cz-i.html;

2) http://spmialy.pl/news,584,wykaz-powstancow-wielkopolskich-i-zolnierzy-regularnej-armii-wielkopolskiej-zwiazanych-z-mialami--biala-i-mezykiem-cz-ii.html

25 stycznia 1959 r. SzkoÅ‚a Podstawowa w MiaÅ‚ach, jako jedna z pierwszych placówek w kraju, przyjęła imiÄ™ PowstaÅ„ców Wielkopolskich 1918/ 1919. W latach 60. do tego zaszczytnego grona należaÅ‚y też szkoÅ‚y w Zieleniu k. Trzemeszna, Gnieźnie, Lesznie, Osiecznej i WÄ…growcu. Do chwili obecnej (rok 2022) w skali caÅ‚ej Polski patronat PowstaÅ„ców Wielkopolskich uzyskaÅ‚o aż 105 placówek szkolnictwa podstawowego i Å›redniego. Wraz ze szkoÅ‚Ä… w MiaÅ‚ach zrzeszone sÄ… one w Klubie „Rodzina SzkóÅ‚ im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego” dziaÅ‚ajÄ…cym przy ZarzÄ…dzie GÅ‚ównym Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919.

Na przyjÄ™cie powstaÅ„czego patronatu wpÅ‚yw miaÅ‚a przede wszystkim Å›wiadomość, iż zryw niepodlegÅ‚oÅ›ciowy z lat 1918–1919 byÅ‚ jednym z najważniejszych wydarzeÅ„ w historii Wielkopolski, budujÄ…cym tożsamość jej mieszkaÅ„ców. Niemal w każdym zakÄ…tku ziemi wielkopolskiej – także w naszym – można znaleźć namacalne Å›wiadectwa bohaterskiego zrywu powstaÅ„czego. Kolejnym powodem byÅ‚a rola odegrana przez powstaÅ„ców w życiu nie tylko „maÅ‚ej”, ale i „wielkiej” ojczyzny. OkoÅ‚o pięćdziesiÄ™ciu mÅ‚odych mieszkaÅ„ców MiaÅ‚ów, Mężyka i BiaÅ‚ej pod wpÅ‚ywem patriotycznego uniesienia wstÄ…piÅ‚o do drużyn powstaÅ„czych stopniowo wyzwalajÄ…cych WielkopolskÄ™ spod obcego panowania. Po pewnym czasie stali siÄ™ żoÅ‚nierzami regularnych Wojsk Wielkopolskich (wÅ‚aÅ›ciwie: SiÅ‚ Zbrojnych Polskich w byÅ‚ym zaborze pruskim), by wreszcie późnÄ… wiosnÄ… 1919 r. wejść w skÅ‚ad Wojska Polskiego, w którym sÅ‚użyli ramiÄ™ w ramiÄ™ z rodakami z innych regionów kraju. Po zwyciÄ™skich walkach z Niemcami zÅ‚ożyli odrodzonej Rzeczypospolitej daninÄ™ krwi w zmaganiach z UkraiÅ„cami, „czerwonymi” Rosjanami i Litwinami. Bronili granic i niepodlegÅ‚oÅ›ci mÅ‚odego paÅ„stwa. W maju 1921 r. wielu Wielkopolan ochotniczo wsparÅ‚o braci ÅšlÄ…zaków w ich powstaÅ„czym zrywie. Po demobilizacji wróciwszy do rodzinnych miejscowoÅ›ci aktywnie wÅ‚Ä…czali siÄ™ w życie gospodarcze, polityczne i spoÅ‚eczne województwa poznaÅ„skiego. W 1939 r. po raz kolejny wypeÅ‚nili swój patriotyczny obowiÄ…zek walczÄ…c w kampanii wrzeÅ›niowej przeciw najeźdźcom. Za udziaÅ‚ w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie 1920 r., a także za późniejsze dokonania w życiu publicznym II Rzeczypospolitej byli przeÅ›ladowani przez okupantów. Wraz z zakoÅ„czeniem II wojny Å›wiatowej i oswobodzeniem spod okupacji niemieckiej wykorzystali kolejnÄ… szansÄ™, by udowodnić swÄ… przydatność dla paÅ„stwa. W nowych warunkach politycznych część dawnych powstaÅ„ców budowaÅ‚a struktury szkolnictwa, organy porzÄ…dku publicznego i instytucje gospodarcze, inni zaÅ› wziÄ™li udziaÅ‚ w zasiedleniu i polonizacji tzw. Ziem Odzyskanych.

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim niegdyÅ› kultywowaÅ‚y aktywne struktury ZwiÄ…zku Harcerstwa Polskiego w MiaÅ‚ach, w tym  10. Drużyna Harcerska im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich 1918–1919 oraz  X Szczep im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich 1918–1919. Harcerze nawiÄ…zali kontakty z miejscowymi weteranami Powstania Wielkopolskiego, którzy regularnie odwiedzali szkoÅ‚Ä™ i przekazali jej swoje pamiÄ…tki.  W 1985 roku w ramach trzyletniej kampanii "Bohater", nawiÄ…zujÄ…cej do zbliżajÄ…cej siÄ™ 70. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 135 mialskich harcerzy kierujÄ…c siÄ™ hasÅ‚em "Jest czas, który niszczy i pamięć, która ocala", podjęło prace spoÅ‚eczne, gromadziÅ‚o fundusze na sztandar szczepowy, opiekowaÅ‚o siÄ™ grobami powstaÅ„ców, dokumentowaÅ‚o dorobek uczestników walk o niepodlegÅ‚ość, a także zdobyÅ‚o 57 odznak chorÄ…gwianych "JesteÅ› potrzebny tej ziemi". PomyÅ›lny finaÅ‚ kampanii zaowocowaÅ‚ zorganizowaniem w MiaÅ‚ach, w dniu 4 czerwca 1988 roku, wielkiej uroczystoÅ›ci promujÄ…cej w skali caÅ‚ego regionu pilskiego tradycje powstaÅ„cze i harcerskie. W asyÅ›cie kompanii reprezentacyjnej wojsk lotniczych z PiÅ‚y, ostatnich weteranów walk wyzwoleÅ„czych z lat 1918–1919 i licznych reprezentantów miejscowej spoÅ‚ecznoÅ›ci odsÅ‚oniÄ™to pomnik ku czci PowstaÅ„ców. Harcerze z mialskiego X Szczepu, uzyskawszy zaszytny patronat PowstaÅ„ców Wielkopolskich, zÅ‚ożyli uroczystÄ… przysiÄ™gÄ™ na Å›wieżo uzyskany sztandar. 

SzkoÅ‚a Podstawowa im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich w MiaÅ‚ach, bÄ™dÄ…ca po reformie szkolnictwa ponownie placówkÄ… oÅ›mioklasowÄ…, w dalszym ciÄ…gu piÄ™lÄ™gnuje pamięć o PowstaÅ„cach Wielkopolskich. Sprzyja temu zaÅ‚ożenie w MiaÅ‚ach terenowego KoÅ‚a Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, a także efektywna wspóÅ‚praca z wÅ‚adzami oÅ›wiatowymi i samorzÄ…dowymi oraz placówkami muzealnymi i naukowymi. Od kilku lat organizujemy konkursy rangi powiatowej zatytuÅ‚owane: "PowstaÅ„czym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej" i "A przez WielkopolskÄ™ leci krzyk wolnoÅ›ci", które krzewiÄ… wiedzÄ™ o Powstaniu wÅ›ród uczniów szkóÅ‚ podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Edukujemy także spoÅ‚eczeÅ„stwo. W ramach wspóÅ‚pracy ze Å›rodowiskiem lokalnym w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie szkoÅ‚y powstaÅ‚ Skwer im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich obejmujÄ…cy: pomnik z 1988 r., tablicÄ™ z nazwiskami uczestników Powstania, rzeźbÄ™-Å‚awczeczkÄ™ wielkopolskiego weterana i staÅ‚Ä… wystawÄ™ plenerowÄ… z oÅ›mioma tablicami informacyjnymi opisujÄ…cymi czyn niepodlegÅ‚oÅ›ciowy nad WartÄ… i NoteciÄ… z lat 1918 - 1920. W tym miejscu cyklicznie organizujemy ÅšwiÄ™to Patrona szkoÅ‚y i Narodowy DzieÅ„ ZwyciÄ™skiego Powstania Wielkopolskiego. W ramach apelu pamiÄ™ci przywoÅ‚ujemy nazwiska lokalnych uczestników walk o niepodlegÅ‚ość, skÅ‚adamy wiÄ…zanki przed pomnikiem, Å›piewamy pieÅ›ni sÅ‚awiÄ…ce bohaterów sprzed stu lat. W ramach wystaw czasowych towarzyszÄ…cych uroczystoÅ›ciom zapoznajemy kolejne pokolenia uczniów i licznych zaproszonych goÅ›ci z dziedzictwem Powstania Wielkopolskiego.